A gyermeket nevelő magánszemélyek adóvisszatérítése
Folytatjuk a benyújtott kisebb-nagyobb adócsomagok fontosabb változásainak részletezését. Írásunkat a gyermeket nevelő magánszemélyek adóvisszatérítésével kezdjük.
A gyermeket nevelő magánszemélyek adóvisszatérítése
A veszélyhelyzetre tekintettel a gyermeket nevelő magánszemélyek adóvisszatérítéséről szóló 560/2021. (IX. 30.) Korm. rendelet (Korm. rendelet) egy új adókedvezményre, adóvisszatérítésre biztosít lehetőséget a családi kedvezményre jogosult magánszemélyek részére.
A Korm. rendelet szerint, ha a magánszemély az Szja törvény 29/A. § (3) bekezdése – figyelemmel az Szja tv. 29/B. § (5) bekezdésére is – szerint a 2021. év bármely napján családi kedvezményre jogosult, akkor is, ha családi kedvezményt nem vesz igénybe, vagy nem ő veszi igénybe, az Szja törvény szerinti összevont (az adóalap-kedvezmények levonása után megállapított) adóalapja 2021. évi adójának az adókedvezmények levonása utáni részét meghatározott értékhatárig nem köteles megfizetni.
A rendelkezésnek megfelelően az adóévben a munkáltató által levont és a 2021. adóévre vonatkozóan a magánszemély által megfizetett adó többletkedvezményként vehető igénybe a magánszemély által az átlagbér adójának mértékéig. Az adóvisszatérítés kiterjed az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulásról szóló 2005. évi CXX. törvény (Ekho tv.) szerint megfizetett közteher személyi jövedelemadónak minősülő részére (9,5 százaléka), valamint a kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló 2012. évi CXLVII. törvény (Katv.) hatálya alá tartozó kisadózót terhelő tételes adó 25 százalékára. Az adóvisszatérítés összege legfeljebb 809 ezer forint.
Az állami adó- és vámhatóság 2022. február 15-ig előleget utal ki abban az esetben, ha a magánszemély kedvezményre való jogosultsága a rendelkezésére álló adatok alapján megállapítható és a kiutalás teljesítéséhez szükséges adatokat (belföldi fizetési számlaszám vagy postai utalási cím) is ismeri.
Az érintett magánszemélyek az előleg kiutalásához szükséges adatokról a „VISSZADO” elnevezésű nyomtatványon nyilatkozhatnak 2021. december 31-ig.
A nyilatkozattétel azok számára ajánlott, akik esetében az adóhatóság nem rendelkezik kiutaláshoz szükséges adatokról, pl: aki jogosult a családi pótlékra, de azt nem neki, hanem házastársa részére folyósítja az Államkincstár, valamint várandós kismamának és házastársának. Nyilatkozniuk kell a kedvezményre való jogosultságról a kisadózó vállalkozóknak is, akik részére az adóhatóság a megszokottól eltérően az adóvisszatérítés okán személyi jövedelemadó bevallási tervezetet készít.
A nyilatkozattétel elmaradása esetén a kedvezmény az adóhatóság által készített bevallási tervezetben vagy az érintett által adóhatósági közreműködés nélkül készített adóbevallásban vehető igénybe az általános öt éves elévülési időn belül.
A 2021-ben elhunyt magánszemély házastársa vagy örököse az elhunyt családi kedvezményre való jogosultságára tekintettel járó, az elhunytat megillető adóvisszatérítés érvényesítését kérheti az adóhatóságtól, ha az elhunyt magánszemély 2021. év bármely napján családi kedvezményre volt jogosult. Az összevont adóalappal összefüggésben megfizetett adó az az adóhatóság határozata alapján örökösök részére jár vissza.
Az adóvisszatérítés a magánszemély személyi jövedelemadó 1+1 százalékáról való rendelkezési jogosultságát nem érinti, mind a civil szervezetek, mind az egyházak vagy költségvetési előirányzat részére lehet felajánlást tenni.
A kisadózó vállalkozások tételes adója
A kisadózó vállalkozók ellátási alapja 2022-től az alábbiak szerint módosul:
- főállású kisadózók esetében 102 ezer forintról 108 ezer forintra,
- a magasabb összegű tételes adót fizető vállalkozók esetében pedig 170 ezer forintról 179 ezer forintra emelkedik.
Az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás
A SZOCHÓ csökkentéssel összhangban 2022-től 3 százalékra csökken az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás kifizető által fizetendő mértéke.
Forrás: 5percado.hu